z
«Χαστούκι» στο Περιστέρι για Παναθηναϊκό
Κατηγορία : Αθλητικά / Ημερομηνία Δημοσίευσης : 2015-03-18 22:00:00

Πολύ πίσω στη μάχη τίτλου έμεινε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε 2-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την εξ αναβολής 26η αγωνιστική της Super League.

Οι "πράσινοι" μπήκαν δυνατά και είχαν μία καλή κεφαλιά στο 8' με τον Μάρκους Μπεργκ, ωστόσο 2 λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων και ήταν δυναμική. Ο Μαρσελίνιο έφυγε στην κόντρα και άνοιξε το σκορ με ωραίο πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν έβρισκαν τρόπο να προσεγγίσουν την εστία του Αντρέι Γκορμπούνοφ. Στις αντεπιθέσεις τους, μάλιστα, οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια ήταν πάντοτε επικίνδυνοι, με τον Χαβιέρ Ουμπίδες να χάνει μεγάλη ευκαιρία, σε μία αδύναμη λόμπα του στο 25'.

Ένα σουτ του Μαρσελίνιο έκλεισε το 1ο μέρος, με τους γηπεδούχους να έχουν τις καλύτερες στιγμές και στο 2ο ημίχρονο. Στο 57ο λεπτό, μάλιστα, ο Νίκος Λαζαρίδης κέρδισε πέναλτι το οποίο προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων. Ο Ουμπίδες ανέλαβε την εκτέλεση και παρά την απόκρουση του Λουκ Στιλ, το δοκάρι τον βοήθησε να χριστεί σκόρερ.

Σαν να μην έφτανε το γκολ για τον Παναθηναϊκό, στο 65' έχασε τον Χρήστο Δώνη, ο οποίος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη (η πρώτη στις διαμαρτυρίες του πέναλτι) και αποβλήθηκε.

Με παίκτη λιγότερο και δίχως ξεκάθαρο πλάνο ανάπτυξης, οι "πράσινοι" δεν κατάφεραν να αντιδράσουν ουσιαστικά στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα και μετά από 8 σερί νίκες, έχασε βαθμούς που ουσιαστικά τον θέτουν νοκ άουτ στη μάχη του τίτλου.