z
Κολομβία-Ακτή Ελεφαντοστού 2-1
Κατηγορία : Αθλητικά / Ημερομηνία Δημοσίευσης : 2014-06-19 21:10:00

Η Κολομβία επικράτησε με 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού σε αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου, όπου μετέχει και η εθνική μας στο Μουντιάλ της Βραζιλίας. Τα τέρματα για τους Κολομβιανούς σημείωσαν οι Ροντρίγκες (64΄) και Κιντέρο (70΄), ενώ από τους Αφρικανούς σκόραρε ο Ζερβίνιο στο 73΄.

Όλο το παιχνίδι έγινε στο δεύτερο μέρος. Η Κολομβία κατάφερε να "ξεκλειδώσει" την άμυνα των Αφρικανών και να πάρει το προβάδισμα στο 64ο λεπτό με σκόρερ τον Ροντρίγκεζ, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Κιντέρο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0. Ο Ντρογκμπά είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή πριν οι Κολομβιανοί καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ, ωστόσο η παρουσία του στο ματς δεν φάνηκε να προσφέρει κάτι στην ομάδα του. Το  μόνο που κατάφερε στη συνέχεια η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν να μειώσει με όμορφη ατομική προσπάθεια του Ζερβίνιο στο 73', διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις:

Κολομβία: Οσπίνα, Σούνιγκα, Σαπάτα, Γέπες, Αρμέρο (72' Αρίας), Σάντσες, Αγκιλάρ (79' Μεχία), Ροντρίγκες, Κουαρδάδο, Ιμπάρμπο (53' Κιντέρο), Γκουτιέρες.

Ακτή Ελεφαντοστού: Μπαρί, Οριέ, Ζοκορά, Μπαμπά, Μποκά, Τιοτέ, Ντιέ (73' Μπολί), Γ.Τουρέ, Ζερβίνιο, Γκραντέλ (67' Καλού), Μπονί (60' Ντρογκμπά).