z
Νίκη πλέι οφ ο Ατρόμητος, 3-1 τον Πανιώνιο
Κατηγορία : Αθλητικά / Ημερομηνία Δημοσίευσης : 2015-05-03 22:00:00

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Στέφανο Ναπολεόνι, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, ο Ατρόμητος νίκησε 3-1 τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής και διατήρησε όλες τις ελπίδες του για να βρεθεί στα πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας και να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη περίοδο.
Η ομάδα των δυτικών προαστίων έφτασε στην πέμπτη θέση τον ΠΑΣ Γιάννινα (έχουν από 53 βαθμούς), που όμως δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία, αφού δεν έλαβε άδεια κι έτσι ο σύλλογος του Περιστερίου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την έξοδό του στις διασυλλογικές διοργανώσεις της UEFA, εκτός και αν η ομάδα της Ηπείρου δικαιωθεί στα πολιτικά δικαστήρια όπου διαμήνυσε ότι θα προσφύγει.

Οι γηπεδούχοι του Νίκου Νιόπλια είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από την αρχή και αφού στο 13΄ και το 15΄ τα σουτ των Ναπολεόνι και Καράσκο έφυγαν λίγο άουτ, στο 18΄ ο Ιταλός έπιασε κεφαλιά σε άδεια εστία στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Ο δαιμόνιος Ναπολεόνι ήταν όμως ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στο πρώτο μισό του αγώνα, καθώς στο 38ο λεπτό με έξοχη ατομική ενέργεια και καταπληκτικό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο γράφοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο, με τον Πανιώνιο να απαντά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με δύο επικίνδυνες προσπάθειες των Μπακασέτα και Μπουμάλ.

Οι «κυανέρυθροι», που θα πρέπει να πάρουν τουλάχιστον ένα βαθμό στη Νέα Σμύρνη από τον ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική για να είναι ασφαλείς, ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη και έφτασαν με αξιώσεις στην περιοχή του Γκορμπούνοφ στο 48΄ με σουτ του Κολοβού και στο 52΄ με τον Φούντα, που πλάσαρε τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου αλλά ο Λαζαρίδης έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Το 2-0 ήρθε τελικά στο έκτο των καθυστερήσεων και πάλι από τον Ναπολεόνι, που ενάντια στη ροή της αναμέτρησης πήρε την ασίστ του Δημούτσου και με πλασέ νίκησε για δεύτερη φορά τον Παπαδόπουλο. Ο Ιταλός επιθετικός ολοκλήρωσε το... «έργο» του 12 λεπτά μετά τα 90΄, όταν αυτή τη φορά πέρασε και τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου για το 3-0, με τους «κυανέρυθρους» να μειώνουν στο 15ο λεπτό των καθυστερήσεων (!) με πλασέ του Κολοβού.

Οι καθυστερήσεις κρατήθηκαν επειδή το παιχνίδι διακόπηκε δύο φορές, μία σε κάθε ημίχρονο, λόγω πανό που ανάρτησαν οπαδοί του Ατρόμητου και έγραφε: «Αγώνες στημένοι, παίκτες - πρόεδροι - διαιτητές μπλεγμένοι, μας χαλάτε τις Κυριακές, θα σας καταστρέψουμε τις ζωές».

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κούρος, Κατσουράνης, Πίτου Γκαρσία (Δημούτσος 86'), Μπρίτο (Καραμάνος 66'), Ουμπίδες, Καράσκο (Αγκουαζί 52'), Ναπολεόνι

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Οικονόμου, Χατζηισαΐας, Αργυρόπουλος, Μητρόπουλος, Κόρμπος (Καθάριος 84'), Φούντας, Μπουμάλ (Γιάννου 63'), Κολοβός, Μπακασέτας

Γκολ: Ναπολεόνι (σουτ 37', 97', 102') -- Κολοβός (σουτ 115')