z
Ο Ατρόμητος ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ στο Περιστέρι
Κατηγορία : Αθλητικά / Ημερομηνία Δημοσίευσης : 2015-02-15 21:40:00

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε αγνώριστος στο Περιστέρι και γνώρισε τη συντριβή με 4-0 από τον Ατρόμητο στο ντεμπούτο του Νίκου Νιόπλια στον πάγκο των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι είχε αρκετές τελικές προσπάθειες στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ και ιδίως ο ΠΑΟΚ. Καμία στιγμή, όμως, δεν προκάλεσε μεγάλη ανησυχία στον Αντρέι Γκορμπούνοβ που βρέθηκε κάτω από τα καρέ των γηπεδούχων.

Στο 39ο λεπτό, ο Ελίνι Δημούτσος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα συνεχίστηκε η καταστροφή για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Στέφανος Αθανασιάδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα γιατί πάτησε πεσμένο αντίπαλο.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Ατρόμητος βρήκε και νέο γκολ, με όμορφη συνεργασία του Μαρσελίνιο με τον Χαβιέρ Ούμπιδες.

Ο Φακούντο Περέιρα είχε τη δυνατότητα να μειώσει γρήγορα στο σκορ στο 55', αλλά δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο "δικέφαλος του βορρά" λίγο έλλειψε να πληρώσει την αδυναμία του να αντιδράσει, όταν στο 69' ο Στέφανο Ναπολεόνι έφυγε στην αντεπίθεση και το σουτ του βρήκε στο δοκάρι.

Εν τέλει, αρχικά ο Κώστας Κατσουράνης στο 72' μετά από ριμπάουντ και στη συνέχεια ο Ναπολεόνι με ατομική ενέργεια νίκησαν ξανά τον Σαρλ Ιτάνζ κι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ατρομήτου, αφήνοντας πίσω και στη μάχη της 2ης θέσης την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Περιστερίου

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Πίτου Γκαρσία, Κατσουράνης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κιβρακίδης, Κούρος, Δημούτσος (66' Μπρίτο), Ούμπιντες, Ναπολεόνι (79' Παπάζογλου), Μαρσελίνιο (65' Αγκουαζί)

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Σκόνδρας (73' Κωνσταντινίδης), Βίτορ, Κόστα, Ρατς, Νομπόα, Κάτσε, Περέιρα (86' Γκολάσα), Σαλπιγγίδης (56' Τζιόλης), Μακ, Αθανασιάδης

Γκολ: 39' Δημούτσος, 51' Ούμπιδες, 72' Κατσουράνης, 77' Ναπολεόνι
Κάρτες: 13' Κατσουράνης , 26' Κούρος, 31' και 42' Αθανασιάδης,
Αποβολές: 42' Αθανασιάδης
Διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων)

* Στον ΟΦΗ έχει επιβληθεί ποινή αφαίρεσης 10 βαθμών
** Σύμφωνα με την απόφαση 65/22.01.2015 της Πειθαρχικής Επιτροπής, η ΠΑΕ Νίκη Βόλου καταλαμβάνει την τελευταία θέση του οικείου βαθμολογικού πίνακα με αρνητική βαθμολογία μείον έξι (-6) βαθμών.