z
Xιλή-Αυστραλία 3-1
Κατηγορία : Αθλητικά / Ημερομηνία Δημοσίευσης : 2014-06-14 03:10:00

Στο άλλο ματς του δεύτερου ομίλου, στο Αρένα Παντανάλ, στην πόλη Κουιαμπά, η Χιλή μπήκε δυνατά, σκόραρε δύο φορές, ωστόσο το γκολ του Κέιχιλ (2-1) την άγχωσε μέχρι να έρθει η λύτρωση στο 90' με τρίτο γκολ.

Στις δύο πρώτες τους ευκαιρίες η οι Νοτιοαμερικανοί πέτυχαν ισάριθμα γκολ, με τον Αλέξις Σάντσες στο 12' και τον Χόρχε Βαλδίβια στο 14', αλλά τελικά το βράδυ δεν ήταν τόσο χαλαρό, όσο φαινόταν μετά από 15 λεπτά αγώνα.

Οι Αυστραλοί ισορρόπησαν το ματς με όπλο τα φυσικά τους προσόντα και κατάφεραν να μειώσουν με τον Τιμ Κέιχιλ στο 35' με κοντινή κεφαλιά, νικώντας τον κοντό για την θέση του στόπερ, Γκάρι Μεδέλ, έπειτα από την σέντρα του Φράνιτς. Ο Kέιχιλ σκόραρε για τρίτο Παγκόσμιο Κύπελλο (2006, 2010, 2014).

Δύο λεπτά αργότερα ο Μπράβο με το πόδι σταμάτησε το διαγώνιο σουτ του Κέιχιλ, ενώ τερματοφύλακας της Χιλής έκανε ακόμη πιο εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Μπρεσιάνο στην κίνηση στο 56'.

Τελικά στο 92’ ο Μποσεζούρ εξαφάνισε οποιαδήποτε ελπίδα είχαν οι Αυστραλοί για ισοφάριση, διαμορφώνοντας το 3-1 με ένα εκπληκτικό διαγώνιο σουτ στη γωνία του Ράιαν.